allison has written 161 reviews for films during 2021.

  • A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★★

    john being like “i know what’ll make ringo feel better” and serenading him with if i fell… cynicism canceled i have decided to believe in love

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★

    when it cuts to harry and he’s home alone painting a still life

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    four small children and a girl

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★★

    no better moment in recorded history than the train scene tbqh!!! “he’s just a kid. no older than my son”!!!!!!!

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    what did this movie give us that this is the end (2013) did not

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★★

    a masterpiece. the danny elfman score syncing with peter crawling up the wall for the first time. the way willem dafoe knew he was playing a comic book villain in a comic book movie. the literal macy gray cameo. the guys who turn to skeletons when they get fried. the fact that every character is catholic. “DELIVER US!!!!!” “it’s you who’s out, gobby! out of your mind!” the unreasonably horny kiss that changed the world. they should’ve let tobey’s peter say something homophobic in no way home to bring everything full circle. i miss when superhero movies were stupid in a fun cool way!

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★

    nicole i’m so sorry but this story did not feel perfect and powerful

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★★★

    movie trailer maker

  • The Family Stone

    The Family Stone

    ★★★

    the inimitable sarah jessica parker

  • A Charlie Brown Christmas

    A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

    nothing better

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    temporarily forgot about the evils and nonsense bullshit of these stupid movies when andrew garfield and tobey maguire stared lovingly at tom holland. that’s that. i’m not made of stone

  • The Shop Around the Corner

    The Shop Around the Corner

    ★★★★½

    oh king of narrative tropes, his majesty the enemies to lovers