kanye has written 112 reviews for films during 2016.

  • Mulan

    Mulan

    ★★★★★

    in retrospect it really explains a lot that the queerest disney movie was my ride or die fave growing up

  • The Cheetah Girls

    The Cheetah Girls

    no shade or disrespect but if i was watching this shit at home on the news and a dog fell in a hole and then these teen girls in MATCHING VELOUR TRACKSUITS started doing a whole performance for the huge crowd that had somehow gathered my thought wouldn't be "oh they're so talented" i would be like "oh they planned this. they threw that dog in a hole"

  • The Intern

    The Intern

    ★★★½

    nancy meyers is my grandma

  • The Family Man

    The Family Man

    my mom was like "let's watch this it's good" and then pointed out literally every plot hole

  • Elf

    Elf

    ★★★★★

    i am of the correct opinion that zooey deschanel invented christmas

  • Gone Baby Gone

    Gone Baby Gone

    ★★½

    listen i only watched this because my mom wanted to and the twinge of affection i still instinctually feel for c*sey affl*ck is now ruining christmas

  • Carol

    Carol

    ★★★★★

    she gay dude stop it lol

  • La La Land

    La La Land

    ★★

    god this was obviously visually gorgeous and wonderfully directed and the music was beautiful and i would lay down my life for ryan goose but if i have to watch str8 white ppl fall in love on screen one more time i swear to god i will LOSE MY MIND!!! also emma stone is a thoroughly average actress and she cannot sing. call me when they remake la la land with oscar isaac and lupita

    honestly i think i would've LOVED THIS WHOLEHEARTEDLY, WITHOUT CRITICISM if it wasn't being lauded as a best picture/best actress frontrunner BUT THAT'S TR*MP'S AMERICA I GUESS

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★★★

    the scene where emma thompson beautifully wipes away her tears while joni mitchell plays invented cinema

  • Moana

    Moana

    ★★★½

    I LOVE MY HUSBAND DWAYNE THE ROCK JOHNSON MORE THAN LIFE ITSELF

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

    I WOULD PROTECT RICKY BAKER WITH MY LIFE. I WOULD MURDER EACH AND EVERY ONE OF YOU FOR HIM

  • What We Do in the Shadows

    What We Do in the Shadows

    ★★★★★

    i love my old ass glampire sons