Sort by

Steven has logged 175 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Believe in Miracles

I Believe in Miracles

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
Edit this entry  
02
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Honeytrap

Honeytrap

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Hot Chili Peppers: Funky Monks

Red Hot Chili Peppers: Funky Monks

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maggie

Maggie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reality

Reality

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crowded House - Farewell to the World

Crowded House - Farewell to the World

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Second Coming

Second Coming

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blur: No Distance Left to Run

Blur: No Distance Left to Run

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child 44

Child 44

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jauja

Jauja

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Coma

Coma

1978
×
Read the review Edit this entry  
17
Meeting People Is Easy

Meeting People Is Easy

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
X+Y

X+Y

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bird

Bird

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Soul Power

Soul Power

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Eel

The Eel

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry