Sort by

Steven has logged 47 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
30
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kids for Cash

Kids for Cash

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tracks

Tracks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loving Memory

Loving Memory

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maidentrip

Maidentrip

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Edit this entry  
17
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Departures

Departures

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Narco Cultura

Narco Cultura

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry