Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Artifice Girl

The Artifice Girl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pulse

Pulse

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Enys Men

Enys Men

2022
×
★★
Edit this entry  
22
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
BEEF

BEEF

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Interview

The Interview

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Truth About Cats & Dogs

The Truth About Cats & Dogs

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pearl

Pearl

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Seconds

Seconds

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Roadgames

Roadgames

1981
×
Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
Edit this entry  
11
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
05
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prince: Sign O' the Times

Prince: Sign O' the Times

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Black Rainbow

Black Rainbow

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Prince and the Revolution: Purple Rain

Prince and the Revolution: Purple Rain

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nanny

Nanny

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
Read prior review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
Read prior review Edit this entry  
27
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
Edit this entry  
07
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry