Sort by

Jay has logged 57 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Until We Could

Until We Could

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
A Catalog of Anticipations

A Catalog of Anticipations

2008
×
Edit this entry  
28
My Daily Routine

My Daily Routine

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pioneer

Pioneer

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
Edit this entry  
23
Goldfish

Goldfish

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blow Job

Blow Job

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
20
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Being 17

Being 17

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bug

Bug

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry