Sort by

Kall has logged 215 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The High Note

The High Note

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Better Days

Better Days

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fucking with Nobody

Fucking with Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marshland

Marshland

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Edit this entry