Sort by

Kaladinlirin has logged 38 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lacrima Christi

Lacrima Christi

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Angel

Angel

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Margrete: Queen of the North

Margrete: Queen of the North

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Middle Man

The Middle Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry