Sort by

kajsa ❣️ has logged 286 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Carrington

Carrington

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rage of Paris

The Rage of Paris

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
Read the review Edit this entry  
09
Alexander

Alexander

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
THX 1138

THX 1138

1971
×
Read the review Edit this entry  
06
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Second Chorus

Second Chorus

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
20
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
16
The City

The City

1939
×
Edit this entry  
16
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Edit this entry  
16
Night Mail

Night Mail

1936
×
Read the review Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daybreak

Daybreak

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Is True

All Is True

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life with Father

Life with Father

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★★
Edit this entry