Sort by

Kai has logged 444 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parole Violators

Parole Violators

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Edmond

Edmond

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aaaaaaaah!

Aaaaaaaah!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Stuck

Stuck

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Szamanka

Szamanka

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wound

Wound

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nekromantik

Nekromantik

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry