• I Like Killing Flies

    I Like Killing Flies

    ★★★½

    It’s okay to be not so terrific.

  • 3 Days to Kill

    3 Days to Kill

    I know that we as a nation…no…a the human race in general were screaming for the collaboration of the two greatest minds: Luc Besson and McG. But maybe we should have asked ourselves, just because we can make a movie with this collaboration, does that mean we should?

    Taken has produced a lot of wannabe movies. Down to the father-daughter relationship, 3 Days to Kill is desperately trying to capitalize on this new style of action, but with minimal success. …

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

    YOU WILL LOOSE…..everything. 


    It should be stated I am renting these from the library during my rewatch to not give you know who money.

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★

    I CAN TOUCH YOU NOW



    Hot Take: Fleur Delacour is the most relatable character because throughout the tournament, she is freaking out and not like "THIS IS THE GREATEST."

    I would like to note that I am renting these from the library as to not give money to you know who.

  • Buster's Mal Heart

    Buster's Mal Heart

    ★★

    Blah Blah Blah, don't trust reality, Blah Blah Blah.

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★★½

    I like films about good people trying to do the right thing.

  • Marwencol

    Marwencol

    ★★★½

    Me, as I painted DND minis to recreate movie scenes: This guy has it figured out.

  • An Angel at My Table

    An Angel at My Table

    ★★★

    Character studies are always an up and down for me. The film is very slow in some parts, which is accentuated by the film’s length. 

    Not quite my jam, but it’s not a poor film.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    The film is a cool drink of 97 minutes--which is perfect. It doesn't follow the standard plot dynamics that all superhero films seem to have now and mostly focuses on the "Odd Couple" relationship of Eddie Brock and Venom.

    Does it contain a scene as brilliant as the lobster tank scene in the original? No, but it is so difficult to create art that changes every aspect of a persons life.

    If they keep making these films, I will probably keep watching because its just a silly time.

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★

    "I made Apocalypse Now and all I got was the Oscar for Sound and Cinematography."

  • Doubt

    Doubt

    ★★★

    A film made specifically for the Oscars.

    The film is held up entirely by its performances. Everyone is wonderful in their roles and they are a delight to watch. The film itself is mostly just a play on screen.

    There are better films that focus on this subject matter; in 2022, the punch that the film is trying to make isn't as impactful.

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

    Don Quixote for actors.

    I don't know if there has been a rise in negative criticism since winning Best Picture, but I still really like this film. It portrays critics in a very villainous and robotic sense that doesn't allow them to be people, but it's always interesting which directors feels the need to attack them.

    I find this film very fun, passionate, innovative, and emotional. Everyone gives a great performances even if some characters are bigger than others.

    Nice to see you again, Keaton.