Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
I Like Killing Flies

I Like Killing Flies

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doubt

Doubt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
3 Backyards

3 Backyards

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry