kate has written 12 reviews for films rated ★★★ .

  • Deadly Cuts

    Deadly Cuts

    ★★★

    d'logan have my babies

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    lame

  • Dune

    Dune

    ★★★

    looking camp right in the eye

  • Battle Royale

    Battle Royale

    ★★★

    fucked up if this were real

  • Your Name Engraved Herein

    Your Name Engraved Herein

    ★★★

    meh

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    backwards explosions were good misogyny wasnt

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★★

    a compelling team jacob manifesto

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    no one told me michael douglas straight up rapes a woman in this and its just brushed aside ?

  • Empire Records

    Empire Records

    ★★★

    everyone wants to talk about liv tyler and i understand but renée zellweger is literally also right there the whole time thanks

  • Tootsie

    Tootsie

    ★★★

    my least favourite trope is where men in drag learn misogyny is real but continue treating the actual women in their life like shit when out of drag ! jessica lange is pretty tho

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★

    how much did jake gyllenhaal get paid to be in this

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★

    the spork stared into the abyss and the abyss stared back and then the franchise was undone for the sake of a quick buck at the box office and nietzsche was right about everything after all