Sort by

kate has logged 161 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jesy Nelson:

Jesy Nelson: "Odd One Out"

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
24
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
Edit this entry  
19
BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars

Cars

2006
×
Edit this entry  
06
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
04
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read prior review Edit this entry  
03
After the Sewol

After the Sewol

2017
×
Edit this entry  
02
In the Absence

In the Absence

2018
×
Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
Edit this entry  
30
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Buddies

Buddies

1985
×
Edit this entry  
26
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

2020
×
Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
14
Stardust

Stardust

2007
×
Edit this entry  
05
The Mask

The Mask

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
13
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
Edit this entry  
05
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read prior review Edit this entry