Sort by

kate has logged 237 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
Read prior review Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
09
Wham! in China: Foreign Skies

Wham! in China: Foreign Skies

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
07
Ghost

Ghost

1990
×
Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
Edit this entry  
24
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Jane

Jane

2017
×
Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Ghost

Ghost

1990
×
Edit this entry  
19
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Read the review Edit this entry  
18
Strokes of Genius

Strokes of Genius

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry