Sort by

Jonathan has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★
Edit this entry  
15
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ram Dass, Going Home

Ram Dass, Going Home

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★½
Edit this entry  
04
Knowing

Knowing

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Score

The Score

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry