Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prey

Prey

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Running with the Devil: The Wild World of John McAfee

Running with the Devil: The Wild World of John McAfee

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Confessions Of An Alien Abductee

Confessions Of An Alien Abductee

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
D.B. Cooper: Where Are You?!

D.B. Cooper: Where Are You?!

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stay on Board: The Leo Baker Story

Stay on Board: The Leo Baker Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
300 Days Alone On an Island

300 Days Alone On an Island

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Desert Coffee

Desert Coffee

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trust No One: The Hunt for the Crypto King

Trust No One: The Hunt for the Crypto King

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Noma: My Perfect Storm

Noma: My Perfect Storm

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry