Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Northman

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★½

  • Nope

    ★★★★½

  • X

    ★★★★½

  • Fresh

    ★★★★½

  • Jackass Forever

    ★★★★½

  • The Bob's Burgers Movie

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Tremors

    ★★★★★

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★★

  • Mad God

    ★★★★★

  • Jason X

    ★★★★★

  • Josie and the Pussycats

    ★★★★★

  • Puni Puni Poemy

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★½

  • Shrek 2

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 21.9 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Trolls Holiday

Jan 3

Most Watched

Van Helsing

twice

Last Film

Luck

Aug 14

Genres, countries & languages

Comedy
61 films
Action
57 films
Adventure
50 films
Animation
45 films
Fantasy
43 films
Horror
41 films
Sci Fi
37 films
Thriller
34 films
Drama
29 films
Family
28 films
USA
141 films
UK
16 films
Canada
11 films
Japan
10 films
Germany
7 films
France
5 films
Belgium
3 films
China
3 films
Australia
2 films
Czechia
2 films
English
163 films
French
15 films
Spanish
11 films
Japanese
9 films
German
6 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Latin
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 47

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Spooky’s most liked review

The Princess

The Princess

★★★½

…eh, what can I say? I’m a sucker for badass redheads!!! 🥰

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Arisa☆Good Luck

Films Spooky watched in 2022

  • Luck
  • Bodies Bodies Bodies
  • Uncharted
  • Repossessed
  • The Sadness
  • Hatching
  • Van Helsing
  • Slither
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • 365 Days
  • Prey
  • Crimes of the Future
  • Batman & Mr. Freeze: SubZero
  • Lightyear
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • Studio 666
  • Coyote Ugly
  • Belfast
  • Helluva Boss
  • House of Gucci
  • Shrek 2
  • Toy Story 3
  • The End of the Tour
  • This is GWAR
  • The McPherson Tape
  • Dream House
  • Nope
  • The Hurricane Heist
  • Shrek
  • Toy Story 2
  • Ms. Marvel
  • Alpha and Omega
  • Would You Rather
  • Jem and the Holograms
  • Elvis
  • Josie and the Pussycats
  • A Perfect Getaway
  • Mad God
  • Unhinged
  • Ambulance
  • Jupiter Ascending
  • Thor: Love and Thunder
  • The Princess
  • The Acorn Princess
  • Downton Abbey: A New Era
  • Obi-Wan Kenobi
  • Long Way North
  • The Black Phone
  • Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed
  • Love, Death & Robots: Swarm
  • Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine
  • Love, Death & Robots: Bad Travelling
  • Drawn to You
  • Toy Story
  • Tremors 2: Aftershocks
  • Jurassic World Dominion: The Prologue
  • Teen Titans Go! & DC Super Hero Girls: Mayhem in the Multiverse
  • Batman & Robin
  • Spider-Man 3
  • My Little Goat
  • Jurassic World Dominion
  • Love, Death & Robots: Kill Team Kill
  • Love, Death & Robots: Mason's Rats
  • Val
  • Top Gun: Maverick
  • The Bob's Burgers Movie
  • Love, Death & Robots: Jibaro
  • Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead
  • Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies
  • Top Gun
  • Spider-Man 2
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Friday the 13th
  • Men
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • The Simpsons: When Billie Met Lisa
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Flee
  • The Lost City
  • Tremors
  • Bikini Girls from the Lost Planet
  • Moonfall
  • Jason X
  • Marry Me
  • Victor Crowley
  • Hatchet III
  • Hatchet II
  • Hatchet
  • Hell or High Water
  • Jackass Forever
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Moon Knight
  • Bikini Frankenstein
  • Arisa☆Good Luck
  • We're All Going to the World's Fair
  • My Little Pony: A New Generation
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • The Bad Guys
  • The Northman
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Cloud Atlas
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Burlesque
  • The Call
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Jackass 3D
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Cutie Honey
  • Steven Universe: The Movie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Death on the Nile
  • Spider-Man
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Ouran High School Host Club
  • Red Rocket
  • Morbius
  • Jackass Number Two
  • Hellbender
  • Jurassic World
  • Robin Hood
  • Idiocracy
  • The Adam Project
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Batman Forever
  • Speed Racer
  • Fresh
  • The Hug
  • The Stand
  • X
  • Turning Red
  • Kimi
  • Angry Video Game Nerd: The Movie
  • Paranormal Activity: Next of Kin
  • West Side Story
  • A Quiet Place Part II
  • Suicide Squad
  • Eiken
  • Puni Puni Poemy
  • Excel Saga
  • Jurassic Park III
  • Jackass: The Movie
  • Texas Chainsaw Massacre
  • Batman Returns
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Encanto
  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City
  • The Last Duel
  • Last Night in Soho
  • Batman
  • The Lost World: Jurassic Park
  • 8-Bit Christmas
  • The House
  • Odd Thomas
  • Van Helsing
  • Jurassic Park
  • The Scorpion King 2: Rise of a Warrior
  • The Scorpion King
  • Hotel Transylvania: Transformania
  • Scream
  • Belle
  • Beauty and the Beast
  • The Scary of Sixty-First
  • Nightmare Alley
  • April and the Extraordinary World
  • Sing 2
  • The Mummy Returns
  • Death to 2021
  • Ciao Alberto
  • Hilda and the Mountain King
  • Trolls Holiday in Harmony
  • Trolls Holiday

World map

Highly rated films Spooky is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • RRR
  • The Quiet Girl
  • Aftersun
  • Alcarràs
  • Triangle of Sadness

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more