Sort by

Spooky has logged 153 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Edit this entry  
31
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★½
Edit this entry  
31
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry