jutangclan has logged 40 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry