Sort by

mia dolan has logged 64 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
31
Secrets of Highclere Castle

Secrets of Highclere Castle

2013
×
Edit this entry  
31
Secrets of Henry VIII's Palace: Hampton Court

Secrets of Henry VIII's Palace: Hampton Court

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Secrets of Chatsworth

Secrets of Chatsworth

2013
×
Edit this entry  
31
Secrets of Her Majesty's Secret Service

Secrets of Her Majesty's Secret Service

2014
×
Edit this entry  
29
The High Note

The High Note

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
28
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Crashing

Crashing

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
From Caligari to Hitler

From Caligari to Hitler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Edit this entry  
19
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
Edit this entry  
17
The Freddie Mercury Tribute Concert

The Freddie Mercury Tribute Concert

1992
×
Read the review Edit this entry  
17
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Edit this entry  
13
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
13
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kino Kanak: Warum der deutsche Film Migranten braucht

Kino Kanak: Warum der deutsche Film Migranten braucht

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★½
Edit this entry  
08
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Eddy

The Eddy

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prélude

Prélude

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry