• Return of the Jedi

    ★★★★

  • Thunder

  • The Thing

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★½

  • Kisapmata

    ★★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • Gallipoli

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Camera Buff

    ★★★½

  • Alien

  • Mad Max

    ★★½

  • The Bead Game

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • House

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • Insiang

    ★★★★½

  • A Speck in the Water

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ½

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Boxcar Bertha

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ★★

  • Duel

    ★★★

  • They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Dragon Inn

    ★★★½

  • Report from Millbrook

  • Lights

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★½

  • Yearning

    ★★★★

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★½

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • The Innocents

    ★★★½

  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    ★★★★★

  • La Notte

    ★★★½

  • L'Avventura

    ★★

  • Blessings of the Land

    ★★★★½

  • The Human Condition II: Road to Eternity

    ★★★★

  • Window Water Baby Moving

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Day of the Fight

    ★★★

  • Flying Padre

    ★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Begone Dull Care

  • Fireworks

  • Meshes of the Afternoon

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Rain