• Insanity

    Insanity

    ★★★½

    Bonkers Hong Kong horror from the director of SUPERFIGHTS.

    A couple moves into a suburban house and anger a tiger statue, which leads to hallucinations, dangerous omens, and finally, Simon Yam as a knife-wielding psycho attacking their home in the middle of the night. The first half is a DRAG ME TO HELL spook-a-blast and even features a killer bedsheet, while the second part ditches the evil statue angle to deliver a BLOOD SIMPLE-like climax. Director Tony Leung Siu-hung keeps…

  • Slumber Party Massacre

    Slumber Party Massacre

    ★★★★

    IMDB TRIVIA: The female filmmakers behind this remake of the 1982 slasher film promised to take "the best parts of its predecessor, scrapping the demeaning bits, and amping up the female gaze to eleven," though they didn't explain what that meant.

    The sad person who wrote this could have just watched the film.

    Clever, gory and filled with fun surprises. It starts somewhere you don't expect, goes somewhere you do, and then keeps twisting and turning without ever forgetting to…

  • Cemetery Man

    Cemetery Man

    ★★★★★

    "I want to go home."

    Love this to bits. It is a crime that Michelle Soavi never had the career he deserved.

  • Disembodied

    Disembodied

    ★★★★

    I also have my brain in a jar on my desk.

  • In the Dark

    In the Dark

    ★★★★

    A confident Mini-DV adaptation of the schlockmeister Richard Laymon's book that makes some excellent changes to the source material which improve things immensely. Should be used as a textbook example in how a great lead and a controlled use of style can make a no-budget production incredibly engrossing.

  • Rapture

    Rapture

    ★★★★

    Filmmaking will suck your blood.

  • Haunted School

    Haunted School

    ★★★★

    A bunch of kids get trapped in a haunted school and are attacked by a dozen gooey practical effects.

    How had I never heard of this movie before? There are three more films in the series!

  • Lovely Devils

    Lovely Devils

    ★★★★

    THE BAD SEED, but from the director of HAUSU, and backed by a never-ending classical musical soundtrack.

    TV MOVIES used to be so good.

  • We're Going to Eat You

    We're Going to Eat You

    ★★★★

    A messy and gory cannibal film from an angry Tsui Hark with wildly creative action scenes choreographed by Cory Yuen surrounded by vicious political satire.

    I was surprised to learn it was a massive bomb.

  • Halloween Party

    Halloween Party

    ★★★★★

    "Get out of the shot, MAAAAHHHHHHMMMM!"

    A high school slasher made by high schoolers.

    Every line of dialogue is mumbled or spoken incredibly fast.

    Someone farts on camera.

    You hear the director feed lines to the actors.

    In the middle of a sentence, the film cuts to the loudest toilet flush you've ever heard.

    30 mins + 6 of bloops + 4 min lipsynch performance of The Monster Mash.

    Pure bliss.

  • Cast a Deadly Spell
  • The Haunting of Whaley House

    The Haunting of Whaley House

    Real late-late-period Fulci vibes. Practical gore in an Asylum film! What is this madness?

    The end credits song is an 80s-style ballad whose chorus goes GIVVVVVINNNNNNG UPPPPPP THE GHOOSSSSST! IN THIS HAUNTED! HAUNTED! HOUSE!