Bryan has logged 231 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unholy Three

The Unholy Three

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Driven

Driven

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Marrying Kind

The Marrying Kind

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phffft

Phffft

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Solid Gold Cadillac

The Solid Gold Cadillac

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Full of Life

Full of Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Mother's Castle

My Mother's Castle

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mountains of the Moon

Mountains of the Moon

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Making Waves : The Art of Cinematic Sound

Making Waves : The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wolf Hall

Wolf Hall

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Henry VIII

Henry VIII

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prince and the Pauper

The Prince and the Pauper

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Jane

Lady Jane

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Town Called Panic: Double Fun

A Town Called Panic: Double Fun

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry