Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Mother's Castle

My Mother's Castle

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mountains of the Moon

Mountains of the Moon

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Making Waves : The Art of Cinematic Sound

Making Waves : The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wolf Hall

Wolf Hall

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Henry VIII

Henry VIII

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prince and the Pauper

The Prince and the Pauper

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Jane

Lady Jane

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Town Called Panic: Double Fun

A Town Called Panic: Double Fun

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Westward the Women

Westward the Women

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebuilding Paradise

Rebuilding Paradise

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shut Up and Play the Piano

Shut Up and Play the Piano

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocking Horse Winner

The Rocking Horse Winner

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alan Partridge - Mid-Morning Matters

Alan Partridge - Mid-Morning Matters

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry