Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
junjunny

junjunny

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for junjunny
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • junjunny’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Love, Death & Robots: Bad Travelling

    Love, Death & Robots: Bad Travelling 2022

    ★★★★ Watched by junjunny 25 May 2022

    This live-action Mr. Krabs solo movie is on fire 🔥

  • Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

    Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies 2022

    ★★★★½ Watched by junjunny 23 May 2022

    You just hate truth.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★½ Watched by junjunny 22 May 2022

    I was already thinking on how to roast MoM after seeing this. But I found them almost the same.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park 1993

    ★★★★½ Rewatched by junjunny 22 May 2022

    When I thought Wanda's the strongest female movie character ever, but I forgot about the T-Rex in this film.

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★★ Watched by junjunny 05 May 2022

    Why waste money on therapy when Marvel will just make you sadder every release.

  • The Bad Guys

    The Bad Guys 2022

    ★★★ Watched by junjunny 21 May 2022

    The animation 🤌

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★½ Rewatched by junjunny 07 May 2022

    Happy Mother's Day, Wanda!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★½ Watched by junjunny 04 May 2022

    I'm telling you. My love for Wanda – WAS. TESTED!

  • X

    X 2022

    ★★★½ Watched by junjunny 24 Apr 2022

    I didn't know a lot about this, but the fact that it's an A24 horror movie with Jenna Ortega in it was enough to be excited.

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore 2022

    ★★★ Watched by junjunny 16 Apr 2022

    That election storyline seemed too timely for my country.

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald 2018

    ★★★ Watched by junjunny 16 Apr 2022

    I feel like if they didn't create a third one, this would've been one of the most forgotten sequels.

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Fantastic Beasts and Where to Find Them 2016

    ★★★½ Rewatched by junjunny 13 Apr 2022

    I still don't know where to find them.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 44

Review Tags

605
  • father
  • animals
  • daughter
  • kids
  • mother
  • alien
  • teens
  • death
  • soldiers
  • high school
  • robot
  • dog
  • monster
  • son
  • best friend
  • school
  • sister
  • criminal
  • kidnapping
  • hero
  • brother
  • cat
  • outer space
  • battle
  • ghost
  • house
  • scientist
  • time
  • bullying
  • demon
  • korea
  • murderer
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro