Sort by

Melody has logged 1,181 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Lianna

Lianna

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Edit this entry  
20
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Edit this entry  
20
The Neutral Zone

The Neutral Zone

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Boldly Going

Boldly Going

2010
×
★★
Edit this entry  
20
Golden Eye

Golden Eye

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Truth

The Truth

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Submit to Me

Submit to Me

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Three

Three

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
17
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
The House I Live In

The House I Live In

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Edit this entry  
14
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Athlete with Wand

Athlete with Wand

1894
×
★★½
Edit this entry  
11
Baby Nut

Baby Nut

2009
×
½
Edit this entry  
11
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry