Sort by

Melody has logged 1,268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★½
Edit this entry  
27
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★½
Edit this entry  
27
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★
Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★½
Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★½
Edit this entry  
23
The Monster

The Monster

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
Adventure Time

Adventure Time

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eddie's Million Dollar Cook Off

Eddie's Million Dollar Cook Off

2003
×
½
Edit this entry  
15
You're Darn Tootin'

You're Darn Tootin'

1928
×
★★★½
Edit this entry  
15
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Wild Hare

A Wild Hare

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
Magical Maestro

Magical Maestro

1952
×
★★½
Edit this entry  
15
Little Rural Riding Hood

Little Rural Riding Hood

1949
×
★★★
Edit this entry  
15
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry