Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★½
Edit this entry  
27
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Providence

Providence

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Baby It's You

Baby It's You

1983
×
★★
Edit this entry  
26
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Edit this entry  
21
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
MyHouse.WAD

MyHouse.WAD

2023
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In My Skin

In My Skin

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terrifier

Terrifier

2011
×
½
Edit this entry  
14
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★½
Edit this entry  
12
Swoon

Swoon

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★½
Edit this entry