Sort by

julka has logged 27 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry