Sort by

Jack has logged 147 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Afire

Afire

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Adults

The Adults

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
In the White City

In the White City

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Welfare

Welfare

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★
Edit this entry  
28
Tree of Knowledge

Tree of Knowledge

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Music

Music

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Flash

The Flash

2023
×
★★
Edit this entry  
12
Youth (Spring)

Youth (Spring)

2023
×
★★★½
Edit this entry  
10
In Water

In Water

2023
×
★★★
Edit this entry  
09
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★½
Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
De Humani Corporis Fabrica

De Humani Corporis Fabrica

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast X

Fast X

2023
×
★★
Edit this entry  
18
Coma

Coma

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Eight Mountains

The Eight Mountains

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unrest

Unrest

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
STILL: A Michael J. Fox Movie

STILL: A Michael J. Fox Movie

2023
×
★★★½
Edit this entry