Sort by

Julie has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Old Henry

Old Henry

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
Read the review Edit this entry  
26
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
Edit this entry  
26
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
Edit this entry  
18
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Dig

The Dig

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
01
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Phantasm

Phantasm

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
Edit this entry  
30
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Edit this entry  
18
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
22
Macbeth

Macbeth

1971
×
Edit this entry  
18
Once a Thief

Once a Thief

1965
×
Edit this entry  
18
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Good House

The Good House

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zalava

Zalava

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Flee

Flee

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Violet

Violet

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jagged

Jagged

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Sundown

Sundown

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Humans

The Humans

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Scarborough

Scarborough

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Starling

The Starling

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Encounter

Encounter

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Jockey

Jockey

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Story of My Wife

The Story of My Wife

2021
×
Edit this entry  
11
Night Raiders

Night Raiders

2021
×
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
As in Heaven

As in Heaven

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hill Where Lionesses Roar

The Hill Where Lionesses Roar

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
Read the review Edit this entry