• Infinite Storm

    Infinite Storm

    Could not finish it :/

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    Rewatched and ugh the excellence!!!!

  • The 355

    The 355

    ★★★

    I hate not rating women 5 stars 😪

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    This is cinema

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★★★

    I genuinely enjoyed this. Nicole is phenomenal. The parts where they showed Nicole playing Lucy Ricardo was actually a lot like on screen Lucille ball. Her tone was spot on. The parts where she played Lucille ball were also very very good. I want her to get an Oscar nomination and maybe even win 1.) bc she’s genuinely great in this and 2.) bc I know it will make Debra messing upset and that’s just too good to miss out…

  • Passing

    Passing

    ★★★★½

    Oh that academy award is coming for Ruth, Tessa & Rebecca!!

  • My Wife Got Married

    My Wife Got Married

    ★★★

    Sorry to everyone who is weak and wouldn’t want to marry the very beautiful son yejin and share her with someone else but I am different. Yes I do the cooking, yes I do the cleaning. See you during the weekends only queen

  • Hometown Cha-Cha-Cha

    Hometown Cha-Cha-Cha

    ★★★

    Gamri ❤️

  • Scenes from a Marriage

    Scenes from a Marriage

    ★★★½

    Every viewer with some sense fighting for their lives watching these two people absolutely destroy each other for no reason whatsoever.

  • Tidal Wave

    Tidal Wave

    ★★★½

    Second half took me out and I cried a lot so I’ll forgive the long first hour introduction

  • Princess Hours

    Princess Hours

    ★★★½

    Justice for hyorin!!!

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★★

    Eat this right up so 5 stars