dionizia has written 20 reviews for films during 2022.

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★★

    No notes…just a really great film ♥️

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★½

    Sorry me and miss blanchett have had our issues in the past but she is an eater and she definitely EAT THIS!!!!! That Oscar is hers!

  • Disenchanted

    Disenchanted

    ★★★½

    Fun! Just very fun! I’m just sad they didn’t give us a really OUTSTANDING musical number that would’ve been stuck in my head for days! Enchanted had better music for sure! Disenchanted was really good too! I had a good time watching this and don’t really have any major complaints at all. ❤️  AMY ADAMS I LOVE YOU 💕

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

    Angela Bassett Oscar campaign starts now!!

  • Ticket to Paradise

    Ticket to Paradise

    ★★★

    Not enough kissing for a romcom but I had a good time

  • The Woman King

    The Woman King

    ★★★½

    OKAY YEAH IN TYPICAL HOLLYWOOD FASHION, THEY DEFINITELY CHOSE AN ANGLE AND RAN WITH IT SO I HOPE YOU'RE NOT WATCHING THIS FOR HISTORICAL ACCURACY 😩 with that being said, I had a good time & enjoyed this work of fiction ❤️ the acting was out of this world. Only person that felt out of place (not bc of his acting but bc of his face) was Boyega 😭 he just looked like he knew what an iPhone was and I couldn’t take him seriously.

  • The School for Good and Evil

    The School for Good and Evil

    ★★★½

    Some fun was had!

  • Bros

    Bros

    Right so, I think my brain is just not built to find men, especially cis men, interesting or funny. Not a single funny joke. I was definitely not the target audience so I won’t rate it but yeah bleh 😴

  • Blonde

    Blonde

    ½

    I watched this last night (not on Netflix lol) and it was so disturbing. Started skipping scenes halfway through. I wish they would just let her rest in peace. The director is a pos that said no one watches her movies and that she wasn’t a feminist bc she ended her own life. seems so evil to make a 3 hour long movie about a woman you clearly don’t respect. Ana de armas really lost all my respect too. Insane…

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★★★★½

    Aamito lagum was so majestic in this role! When djinn said “she wasn’t beautiful. She was beauty itself”  I was like OH LETS SEE!!!!! And djinn was so right!!!! I was floored. Anyway, loved everything about this!!

  • Where the Crawdads Sing

    Where the Crawdads Sing

    ★★

    I hate to be a “book was better” ass bitch, but 😩 the book was a million times better. I remember being in tears reading the book and finished in like two days. This had no emotion, the book to screenplay adaptation was mediocre in my opinion. The actors were also not giving me anything. The performances were bland. Can’t even say “go pick up the book” because the author is…lmfao a simply Google search will explain everything.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    The men would’ve saved so much energy if they simply didn’t unnecessarily yell at random times