dionizia has written 44 reviews for films during 2020.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★

    LYNDA CARTER SEXY AF KRISTEN WIGG SEXY AF AS CHEETAH WHAT ELSE DO Y’ALL WANT??

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    THE SOUNDTRACK!!! WOW!

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

    Viola Davis can do ANYTHING. She is my dream woman 🥺🥰

  • The Call

    The Call

    ★★★★★

    Not Korean cinema outselling everyone else consistently!!! This was so good! So original, amazing acting, hot women 😭 if the word “PERIOD” Was a movie, this would be IT!!

  • The Rental

    The Rental

    ★★½

    Did the writers not think that giving us just a crumb of background on the crazy masked killer would be idk useful and made this movie so much better?

  • The Prom

    The Prom

    ★★★★

    This was good and fun Idc idc idc

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    When debicki lifts up her shirt to show her wound >>>>>>

  • Horse Girl

    Horse Girl

    ★★★½

    I was like “omg I’m curious to see how they turned the horse girl meme into a whole movie” and turns out it was not related at all and this shit was wild af

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★★½

    Alison Brie I am SO AVAILABLE.

  • Diana: In Her Own Words

    Diana: In Her Own Words

    ★★★★★

    I am so happy and relieved Meghan Markle escaped this hell. Prince Charles is not seeing heaven.

  • A New York Christmas Wedding

    A New York Christmas Wedding

    ★★½

    Redo this movie with a bigger budget & recast a few people & it’s actually very good. This feels like a student film BUT How many shitty holiday gay movies do we have??? exactly. SO THIS IS A WIN!

  • The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

    A love story 🥺❤️