Sort by

dionizia has logged 230 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love Punch

The Love Punch

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
28
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Lizzie

Lizzie

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
RBG

RBG

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Colette

Colette

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Agora

Agora

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Swept from the Sea

Swept from the Sea

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Secret Diaries of Miss Anne Lister

The Secret Diaries of Miss Anne Lister

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Million Happy Nows

A Million Happy Nows

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry