Sort by

Julian Nunez has logged 47 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry_Wolf

Cry_Wolf

2005
×
Edit this entry  
26
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Cujo

Cujo

1983
×
★★
Edit this entry  
17
Invader Zim: Enter the Florpus

Invader Zim: Enter the Florpus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry