juliagehring has logged 369 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Christ Child: A Nativity Story

The Christ Child: A Nativity Story

2019
×
Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry