Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★
Edit this entry  
31
Diaspora

Diaspora

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rate It X

Rate It X

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★½
Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Afraid

Afraid

2019
×
Edit this entry  
26
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1929
×
★★★½
Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pamela, A Love Story

Pamela, A Love Story

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Merchant of Venice

The Merchant of Venice

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry