Sort by

Jules has logged 235 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emma

Emma

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
7 Boxes

7 Boxes

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry