Sort by

Juliette has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★
Edit this entry  
11
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
2040

2040

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry