Sort by

Shark boy has logged 35 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry