Shark boy has logged 442 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry