• Dikit

  • Ha-Ha-Hambog

  • The Revolution Knows No Gender

  • Conversations of A One Man

  • City of Flowers

    ★★

  • Skylab

  • MIGHTY ROBO V

    ★★½

  • It's Raining Frogs Outside

    ★★★★

  • i get so sad sometimes

    ★★★½

  • Henry

    ★★½

  • Ang Balay ni Conrad

  • Lorna

  • Time in a Grain of Sand

  • Glimpse

  • Dandansoy

  • Black Rainbow

  • Ikaw at Ako at ang Ending

    ★★★

  • Whether the Weather is Fine

    ★★★½

  • The Dust in Your Place

    ½

  • Ate O.G.

  • Beauty Queen

    ★★

  • Ang Pagdadalaga ni Lola Mayumi

    ★★★

  • Out of Body

  • In Our Temporary World

    ★★★

  • Looking for Rafflesias and Other Fleeting Things

    ★½

  • Gutab

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • The Little Planet

    ★★½

  • Luca

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Shangri-La

    ★★★

  • Hello, Stranger: The Movie

  • The Witches of the Orient

    ★★★★★

  • Drifting

    ★★★★★

  • Pebbles

    ★★★

  • Archipelago

    ★★★★

  • Lemongrass Girl

    ★★★½

  • King Car

    ★★

  • Friends and Strangers

    ★★★½

  • Feast

    ★★★★

  • Madalena

    ★★½

  • Aurora

    ★★★½

  • Mighty Flash

    ★★★★

  • Landscapes of Resistance

    ★★★½

  • Ang Mga Nawalang Pag-asa at Panlasa

  • Manifesto

    ★★★★★

  • There Is a Ghost of Me

    ★★★½

  • The Dog Who Wouldn't Be Quiet

    ★★★½

  • Count

    ★★★★★

  • Random People

    ★★★

  • Gritt

    ★★★½

  • The Boy Foretold By the Stars

    ★★★★

  • Paano Maging Babae?

    ★★½

  • Alexa, Xander and the Universe

    ★★

  • Next Picture

  • Four Sisters Before the Wedding

    ★★½

  • Happy Valley

    ★★★

  • Midnight in a Perfect World

    ★★★★

  • Maski Papano

    ★★★

  • as if nothing happened

  • He Who Is Without Sin

    ★★

  • A Compendium of Brief Encounters with People I Might Be, Vol. 1

    ★★★★½

  • A Toy in The River

    ★½

  • Maat Means Land

    ★★★½

  • Aristocrats

    ★★

  • Noontime Drama

    ★★★

  • Ola

    ★★★★

  • The Women's Revenge

    ★★½

  • Fan Girl

    ★★★

  • Dalaginding na si Isang

    ★★★

  • You Animal! The Nimfa Dimaano Story