Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Robin Hood

Robin Hood

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Omar

Omar

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Flash

The Flash

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scaramouche

Scaramouche

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Proof

Proof

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beginning of the Great Revival

Beginning of the Great Revival

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casanova

Casanova

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don Juan DeMarco

Don Juan DeMarco

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hamlet

Hamlet

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rob Roy

Rob Roy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burn!

Burn!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Munich

Munich

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry