jswysin has logged 209 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
07
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Ida

Ida

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shooter

Shooter

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Some Velvet Morning

Some Velvet Morning

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Open Range

Open Range

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stretch

Stretch

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
Read the review Edit this entry  
29
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry