• Edward Scissorhands

  • It

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★

  • The Witches

  • The Little Mermaid

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

  • Heathers

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • Moonstruck

    ★★★★

  • The Princess Bride

  • The Lost Boys

    ★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • A Nightmare on Elm Street

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Gremlins

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Grease

  • Up in Smoke

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Carrie

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Jaws

  • The Way We Were

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • To Kill a Mockingbird

  • Psycho

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

  • Citizen Kane

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • A Trip to the Moon