Jordan has logged 237 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Foul King

The Foul King

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Llorona

La Llorona

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Alambrista!

Alambrista!

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Sheep

Black Sheep

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Polaroid

Polaroid

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cherry Tree

Cherry Tree

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spawn

Spawn

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gravedancers

The Gravedancers

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pathology

Pathology

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Madman

Madman

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Contamination

Contamination

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mimic

The Mimic

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
After Dark

After Dark

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cure: Out of the Woods: Unauthorized

The Cure: Out of the Woods: Unauthorized

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rubber

Rubber

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry