Sort by

Jonathan has logged 133 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Belfast

Belfast

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Cyrano

Cyrano

2021
×
Edit this entry  
02
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Poly Styrene: I Am a Cliché

Poly Styrene: I Am a Cliché

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
11
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Margaret

Margaret

2011
×
Edit this entry  
31
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathe

Breathe

2014
×
Edit this entry  
10
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
Edit this entry  
30
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Maria Chapdelaine

Maria Chapdelaine

2021
×
Edit this entry  
25
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Middle Man

The Middle Man

2021
×
Edit this entry  
22
Arthur Rambo

Arthur Rambo

2021
×
½
Edit this entry  
22
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
Edit this entry  
21
Julia

Julia

2021
×
Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Edit this entry  
18
La Soga: Salvation

La Soga: Salvation

2021
×
Edit this entry  
17
The Gravedigger’s Wife

The Gravedigger’s Wife

2021
×
Edit this entry  
16
Costa Brava, Lebanon

Costa Brava, Lebanon

2021
×
Edit this entry  
16
Official Competition

Official Competition

2021
×
Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
15
Farha

Farha

2021
×
Edit this entry  
14
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tug of War

Tug of War

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anatolian Leopard

Anatolian Leopard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Encounter

Encounter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murina

Murina

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry