Sort by

Jonathan has logged 195 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
05
ARQ

ARQ

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
Edit this entry  
02
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
Edit this entry  
25
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
10
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Conversation with Gregory Peck

A Conversation with Gregory Peck

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Edit this entry  
08
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Earthquake

Earthquake

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
Edit this entry  
22
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fanny

Fanny

1961
×
Edit this entry